Program Samorząd Uczniowski
realizowany przez:
artykuł
Kampania wyborcza
Złote rady dla wyborców
Co jest niezbędne do przeprowadzenia kampanii wyborczej do SU?
Wyborcy, którzy wiedzą:
- po co im samorząd uczniowski,
- po co samorządowi lider (przewodniczący).
Kandydaci, którzy wiedzą:
- co chcą robić,
- jak to przekazać innym
Sztaby wyborcze - pracowite, twórcze, praworządne.
Dobre pomysły na prowadzenie kampanii - mądre i zabawne.
Regulamin kampanii (np. w ramach ordynacji wyborczej) jasno określający jej zasady.
Złote zasady kandydatów
- Pokaż, czemu ma to służyć.
Zanim zaczniesz przekonywać innych o swoich racjach, zapoznaj się z opinią i potrzebami innych. Porozmawiaj z innymi uczniami szkoły – dowiedz się, jakie są ich oczekiwania wobec pracy zarządu. Zbierz informacje (np. przez internet), jakie pomysły na działania mają uczniowie innych szkół. Zastanów się, jakie posiadasz zasoby i czego potrzebujesz do realizacji swoich pomysłów. Zaopatrz się w mocne argumenty – to pomoże odeprzeć głosy sceptyków i osób chcących ciebie zniechęcić. - Czego się domagasz? Przygotuj program wyborczy.
Zastanów się na czym zależy ci najbardziej, co chcesz osiągnąć i dlaczego? Twój program powinien być atrakcyjny, ale też realny – unikaj obiecanek bez pokrycia. Postaraj się, aby różnił się on od standardowych programów. Oryginalne pomysły to często klucz do zwycięstwa. - Opisz siebie i swoje mocne strony.
Napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach. Zastanów się, co wyróżnia ciebie od innych kandydatów i opisz to jako jeden z twoich atutów. To pomoże ci wybić się nad gąszczem innych kampanii. Pamiętaj zarazem, że kampania to nie jest konkurs szczerości – kłamać w żadnym wypadku nie należy, ale opisywanie swoich słabych stron jest wyborczym samobójstwem, zatem takie sprawy jak brak talentu plastycznego lepiej po prostu przemilczeć. - Pozyskaj sojuszników. Powołaj swój sztab wyborczy.
Pomyśl, kto może pomóc w realizacji twojej kampanii. Poproś najbliższych znajomych o wsparcie przy pozyskiwaniu wyborców i promocję twojej osoby (lub całej listy kandydatów). Już teraz zastanów się, z kim chcesz lub będziesz współpracować, do kogo zwrócisz się o pomoc, gdy zostaniesz wybrany. Nakreślenie wyborcom listy np. instytucji czy przedsiębiorstw, których wsparcie będziesz starał się pozyskać w dużym stopniu uwiarygodni twoje obietnice. - Przeprowadź atrakcyjną kampanię.
Reklamuj swój program wyborczy na ciekawych i przyciągających wzrok plakatach, przygotuj ulotki, które rozdawać będą twoi znajomi, udziel wywiadu szkolnej gazetce lub w radiowęźle, zorganizuj spotkania z wyborcami. Wykorzystaj możliwości, jakie daje Internet do rozpowszechniania swoich pomysłów, myśli i postulatów – komunikatory internetowe takie jak Gadu-gadu, Skype mogą stać się twoim sprzymierzeńcem przy zjednywaniu sobie ludzi.
PAMIĘTAJ!
Wybory to nie jest konkurs popularności – po prostu pokaż, że potrafisz zrobić najlepiej to, co jest w szkole do zrobienia po to, by stała się ona miejscem, w którym z przyjemnością spędzacie czas.