Jak wygrać szkolne wybory

Zdecydowany? Gotowy? No to zaczynamy Twoją kampanię wyborczą w wyborach do Samorządu Uczniowskiego (SU). Skoro odważyłeś się na ten krok to znaczy, że masz jakie takie pojęcie o tym czym jest SU i to co można zrobić w Twojej szkole. Masz też zapał do pracy i chęć zmieniania rzeczywistości? To SUUPER!

Krok pierwszy


Po pierwsze zastanów się, kto może na Ciebie głosować. Znajomi? Znajomi znajomych? Jaki procent uczniów szkoły Cię kojarzy? Dla większości początkujących polityków to pierwszy problem, ale można go rozwiązać. Wypromowanie własnej osoby to Twój pierwszy cel. Jak to zrobić? Uśmiechnij się od ucha do ucha i poproś utalentowanego znajomego/znajomą o ładne zdjęcie. Potem wybierz miejsca, gdzie zdjęcie będzie Cię reklamować.
a) szkoła (plakat, ulotka, wlepka, reklama w gazetce szkolnej, przypinki lub breloczki – jeśli dysponujesz funduszami)
b) Internet (fanpage na facebooku, nk, gronie itp.) Zakładając coś w Internecie musisz udostępnić to innym.
Roześlij wszystkim znajomym linki do swoich stron, możesz wpisać też kilka postów na szkolnych forach (Nie rób tego w każdym wątku, pamiętaj, że Twoja wypowiedź nie powinna wyglądać jak reklama, zwracaj się więc w formie osobowej i ‘mów’ to co chcesz zrobić, zadaj pytanie – im bardziej naturalnie tym lepiej)

Powinieneś zrobić wszystko co w Twojej mocy, żeby być widocznym, na tyle, aby uczniowie Cię zobaczyli. Skonsultuj to wszystko z przyjaciółmi – doradzą Ci jak wyglądać na zdjęciu, gdzie się zareklamować i jaką wybrać kolorystykę kampanii (kolor z jakim jesteś kojarzony, o wpływie koloru na emocje poczytasz w Internecie).

krok drugi


Twoją twarz i imię kojarzy już cała szkoła? Ok. To teraz czas na „ubranie” Twojego wizerunku. Nie idź jednak do sklepu, tylko sięgnij do swojej wyobraźni i zobacz co byś chciał, by było w szkole. Następnie porozmawiaj z innymi uczniami i uczennicami i dowiedz się czego chcą inni. Jednym słowem – ułóż swój program wyborczy.
Jak to napisać? Zastanów się co jest potrzebne, co trzeba zmienić, może już od dawna kuszą Cię pomysły, które warto zrealizować. Porozmawiaj ze znajomymi, może oni ci coś podpowiedzą. Przykładowo w twoim programie, może znaleźć się obietnica, że będziesz zabiegać o powstanie radiowęzła w szkole lub organizować większą ilość imprez kulturalnych (uwaga! Imprezy kulturalne to nie tylko dyskoteki, ale też gry miejskie i pokazy filmowe w szkole – łączy to przyjemne z pożytecznym, jak przetrzepiesz portal ceo.org.pl, to na pewno wpadniesz na wiele ciekawych pomysłów) Pamiętaj, żeby postulaty były możliwie konkretne i zwięzłe – łatwe do przekazania w rozmowie, wpadające w pamięć, np.: Samorząd może Cię rozwinąć, czy też: Zmienię szkołę po Twojemu.
Jeden z postulatów, które sobie wymyśliłeś/aś uczyń tematem przewodnim kampanii. Twoi wyborcy nie zawsze znajdą czas na przeczytanie całego programu, mało kto będzie tez w stanie spamiętać wszystkie Twoje pomysły. Dlatego postaw na jeden pomysł, dwa pomysły, które uznajesz za najatrakcyjniejsze dla wyborców. Niech na tym postulacie oprze się twoje hasło, powinno ono być widoczne na ulotkach i plakatach, propaguj je na spotkaniach wyborczych i w Internecie. Wyborcy powinni kojarzyć Twoją kandydaturę z danym hasłem/postulatem.


Nie zaszkodzi oczywiście spisać listy wszystkich twoich pomysłów – umieść taką listę w Internecie (np. na blogu, który możesz założyć, wpisuj na nim także ciekawe informacje, umieszczaj linki – pokazuj, że ci zależy!
Jakie cechy powinien spełniać główny temat kampanii:
- kompromis między oczekiwaniami wyborców, Twoimi kompetencjami i tematami Twoich przeciwników;
- być prosty i zrozumiały, ale jednocześnie istotny dla wyborców;
- odpowiadać na pytanie, dlaczego wyborca powinien zagłosować na Ciebie!
- odwoływać się do emocji.

Krok trzeci

Walczymy o głosy! Jak walczyć? Efektywnie! Bądź śmiały i nie bój się pokazać. Nie zdobędzie wielu głosów typowa „szara myszka” samotnie snująca się po korytarzach? Pokazuj się więc z przyjaciółmi, naklej na koszulkę napis „To ja Kowalski/ka ZAGŁOSUJ NA MNIE w wyborach do SU”. Uśmiechaj się – nawet do nieznajomych. Możesz stworzyć krótki filmik o tym kim jesteś i co chcesz zrobić, dobrać do tego ciekawą muzyczkę i wrzucić na youtube. Rozmawiaj, baw się – pokaż że jesteś komunikatywny/a. Udostępnij swój numer Gadu-Gadu, być może ktoś zechce zadać ci pytanie, albo powiedzieć, że Cię popiera i chce ci pomóc wygrać.


Co może urozmaicić Twoją kampanię?

  • Wydrukuj i rozdawaj karteczki z różnymi pytaniami o ważne aspekty życia w szkole, na drugiej stronie umieść swoje nazwisko i hasło wyborcze.
  • Wytnij z tektury postać ucznia (najlepiej z profilu z widocznym kształtem plecaka). Napisz na nim: „A jak ty wyobrażasz sobie doskonałą szkołę?” Przyczep do niego mazak na sznurku. Jak postać się zapełni, przyklej swoje nazwisko i program oraz hasło, które nawiąże do spełnienia marzeń uczniów.

Słowo na koniec


Czego należy się wystrzegać? Czego nie wolno ci zrobić? Najgorsza część planu, ale ważna i wpływa na Twój wizerunek.

  • Nie nawiązuj w wyborach do swoich sympatii politycznych
  • Nie wolno ci koncentrować się na wytykaniu wad kontrkandydatów
  • Nie zawieraj w programie obietnic bez pokrycia
  • Unikaj wytykania błędów Grona Pedagogicznego, staraj się utrzymywać z nim dobre stosunki
  • Nie nawołuj do rewolucyjnych zmian (zmiana statutu, obalenie mundurków), są nikłe szanse, że ci się uda, a narobisz tylko niepotrzebnie dużo szumu
  • Staraj się, aby kampania nie pochłonęła zbyt dużo pieniędzy. Nie kupuj głosów!

Powodzenia!

Bartosz Mazurek