Zapraszamy do akcji "Samorządy Mają Głos"!

Zapraszamy do udziału w szóstej edycji ogólnopolskiej akcji „Samorządy Mają Głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Biorąc udział w akcji otrzymasz:

  • praktyczny poradnik krok po kroku jak zorganizować demokratyczne wybory do władz samorządu uczniowskiego; 
  • wzory kart do głosowania oraz protokołu; 
  • materiały, które wzbogacą szkolne wybory - scenariusze debat, lekcji, propozycje kampanii wyborczych; 
  • dostęp do platformy łączącej samorządy uczniowskie; 
  • bieżące wsparcie ze strony koordynatorów projektu.

Do akcji szkołę może zgłosić nauczyciel/nauczycielka odpowiedzialny za działania samorządu uczniowskiego w szkole. Nauczyciel/nauczycielka zgłasza swój udział w projekcie wraz z 1-4 uczniów/uczennic, którzy wyrazili chęć organizacji szkolnych wyborów (uczniowska komisja wyborcza).

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września, który będzie wspólnym dniem demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Rejestracja dostępna na platformie www.wybory.ceo.org.pl.

Zgłaszająć się do akcji "Samorządy Mają Głos" zorganizujecie demokratyczne wybory, czyli takie, w których:

Kliknij aby powiększyć prezentację

Wybory mogą też być świetną zabawą - zorganizujcie barwą kampanię informacyjną, następnie kandydaci i kandydatki będą prowadzić kampanie wyborcze, a uwieńczeniem będzie szkolne święto, czyli wspólny dzień wyborów - 30 września 2016. Dowiecie się jak zaaranżować to wydarzenie, aby wyglądało jak podczas "dorosłych" wyborów. 

Dlaczego warto?

Szkoła to laboratorium demokracji. Właściwie przygotowane i przeprowadzone wybory to pierwszy krok do dobrze działającego samorządu uczniowskiego. Wybory mogą być też świętem demokracji w szkole, ważnym doświadczeniem dla wszystkich uczniów i uczennic, w praktyce uczącym jak działają mechanizmy demokratyczne. 

Ponadto szkoły, które zgłoszą się do akcji do dnia 14 września otrzymają pocztą materiały (poradnik o organizacji wyborów oraz plakaty profrekwencyjne). Wszystkie szkoły za pośrednictwem platformy internetowej będą miały możliwość korzystania z dodatkowych materiałów pomocniczych, publikowania aktualności oraz podsumowania wyborów.

Przed przystąpieniem do akcji zapoznaj się z jej regulaminem

 

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.