75 tys. głosów za demokratyczną szkołą!

75 tysięcy uczniów i uczennic z ponad 600 szkół wzięło udział w akcji Samorządy mają głos – jednym dniu wyborów do władz samorządów uczniowskich.

Frekwencja we wszystkich szkołach wyniosła 79%, głosy oddano na ok. 2 tysiące kandydatów - co pokazuje, że uczniowie są zainteresowaniem uczestniczeniem w życiu swojej szkoły.

 

 

To imponujący wynik tym bardziej, że jak pokazują badania, w skali kraju, prawie połowa uczniów szkół średnich nigdy nie brała udziału w takich wyborach a samorząd jest postrzegany jako niedziałająca instytucja.

Aktywność społeczna młodych ludzi przekłada się na ich postawę w dorosłym życiu – m.in. frekwencję w wyborach powszechnych, dlatego kluczowe na tym etapie jest umożliwianie im udziału w decydowaniu o sprawach szkoły.

W szkołach przed wyborami prowadzone były debaty przedwyborcze (Gimnazjum w Kątach Wrocławskich, Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie, I LO w Częstochowie, Gimnazjum w Tarnawie Dolnej), barwne kampanie i akcje profrekwencyjne (Gimnazjum nr 3 w Lublinie, Gimnazjum w Biesiekierzu), można było poznać programy wyborcze startujących w wyborach komitetów (Gimnazjum nr 34, Wrocław, ZSO nr 6 w Radomiu). Relacje z przygotowań oraz wyborów a także szczegółową mapę wyników wyborów można obejrzeć na platformie www.wybory.ceo.org.pl/szkoly.

Zdjęcia i informacje o przebiegu akcji znajdziecie Państwo również na stronie akcji.

Organizatorów i uczestników akcji w specjalnie wystosowanym liście wsparł Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Głównym celem akcji „Samorządy mają głos” jest zwiększenie roli samorządów uczniowskich w polskich szkołach, uczynienie z nich rzeczywistej reprezentacji uczniów i danie uczniom doświadczenia wspólnego decydowania o szkolnych sprawach.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom szkolnych wyborów gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej pracy na rzecz samorządności uczniowskiej w Waszych szkołach!

Michał Tragarz

Akcja „Samorządy mają głos” jest prowadzona przez Koalicję na rzecz samorządów uczniowskich, której celem jest wzmocnienie pozycji samorządów uczniowskich w Polsce. Członkami Koalicji są: Centrum Edukacji Obywatelskiej; Fundacja Edukacji dla Demokracji; Fundacja Civis Polonus; Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji; Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”; Polska Fundacja im. Roberta Schumana; Fundacja Platan; Stowarzyszenie Łódzka Inicjatywa Młodzieży; Instytut Spraw Publicznych; Polska Rada Organizacji Młodzieżowych; Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

Działania Koalicji na rzecz samorządów uczniowskich są finansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego